ADANA
Diğer Şehirleri Gör
DUYURULAR

Anasayfa > Bilinmeyenler > Ruh Hırsızı Abasılar

Ruh Hırsızı Abasılar
Son Güncellenme : 24 Nis 2017 5:53

Antik Yunan’ın yarı insan yarı at Sentorlarına, yine yarı keçi Satirlerine, efsanevi güzellikteki deniz canlıları Sirenlerine, yılan saçlı kadın Medusa’ya, kanatlı at Pegasus’a, çok başlı canavar Hidra’ya aşinayız. Oysa Türk Mitolojisi’nin tarakla insan döven, sidikten korkan, pantolonunun düğmelerini açan kişiye dokunmayan, şapkasını kapabileni zengin eden ve dahi gıdıklayarak öldüren birbirinden ilginç hatta komik yaratıkları var.

Mitlerin ait olduğu toplumun dünyaya ve olaylara bakış açısını yansıttığını ve bu sayede halkların bilinç altındaki travmalara ve yaralara ulaşılabileceğini söyleyen psikanalizin babası Carl Jung’un bu tespiti yapması boş değil. Günümüzün sosyal ve siyasal problemleriyle psikolojik olarak baş edemez durumda olmamız da biraz bununla ilgili diye düşünüyoruz.

“Toplumsal bilinç” denen o harikulade dağarcığı biraz olsun genişletmek adına, Türk Mitolojisi’ne ait derleyebildiğimiz 33 efsanevi yaratıkla tanışmaya hazır olunuz.

1.al.karisi
Yakut Türkleri, korunmak için bu kötücül ruhlara kurbanlar sunarlar. Albastı, Alkarısı, Albız da denen ve yeraltında yaşayan bu yaratıkları bir tek şamanlar görebilir. İnsanları yalnızken, çaresiz ve sıkıntılı olduklarında yakalar, delirtir, yoldan çıkartır ve ruhunu kaçırırlar. Dişleri demirden, tek gözlü, tek ayaklı veya ayaksız ve kel olarak tasvir edilirler.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Türkçü Düşünce | ©2005

Bu sayfalarda yapılan paylaşımlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Hiç bir şekilde haber niteliği taşımamakta olup tamamen bilgi amaçlıdır.
TELİF VE KULLANIM HAKKI 1. HAK SAHİBİ OLAN YÜCE TÜRK MİLLETİNE AİTTİR.