ADANA
Diğer Şehirleri Gör
DUYURULAR

Anasayfa > Türk Dünyası > Kırım Tatar Platform Toplantısı’nda Kırımoğlu’ndan Sert Mesaj

Kırım Tatar Platform Toplantısı’nda Kırımoğlu’ndan Sert Mesaj
Son Güncellenme : 20 Nis 2017 11:36

Teşkilat yöneticilerinin Kırım’ın işgalden kurtarılması, farklı ülkelerdeki diaspora mensupları ve Kırım arasında işbirliği ve iletişimin arttırılması, işgale karşı verilen mücadelenin çeşitli cihetlerinin masaya yatırılması gibi konuları görüştüğü toplantıya, Kırımoğlu’nun konuşması damga vurdu.

“Biz Kırım’ı silah zoruyla değil, diplomasi ve yaptırımların baskısıyla kurtarmayı istiyoruz. Kampanyası döneminde Trump’ın deli saçması sözleri canımızı sıktı” diyen Kırımoğlu, öncelikle işgale karşı duruşun Kırım Tatarlarının itibarına yaptığı katkıya değindi. “İşgalden sonra Ukrayna ve dünyada Kırım Tatarlarına bakış bambaşka oldu. Tatarların itibarı çok yükseldi. Zira başka unsurlar da işgale karşı çıksa da, topyekün işgale bir millet olarak direnen tek topluluk Kırım Tatarları olarak öne çıktı. Bu fırsattan faydalanıp halkımız ve Ukrayna için uygun ve faydalı olacak kararların alınmasını sağlayacağız.” diyerek sözlerine devam etti.

Kırım’daki gelişmelere dair doğru bilginin servis edilmesinin gerekliliğine dikkat çeken Kırımoğlu, Türkiye’nin son zamanlardaki tutumuna da değindi.

 

“Türkiye dünyadaki birçok ülkenin uyguladığı yaptırımlara katılmadı. Tersine, şimdi Türkiye-Rusya arasında ‘işbirliği’ ve ‘dostluk’ kelimeleri kullanılıyor. Ambargoya katılmayı bırakın, son zamanlarda iki ülke arasında ticaret hacmi artıyor. Şimdi dünyada bize soruyorlar, Türkiye size bu kadar yakın, en kalabalık diasporanız da orada, Türkiye niye böyle davranıyor diye. Biz elimizden geldiğince Türkiye’yi savunuyoruz. Ama bunlar çok tesirli, çok inandırıcı olmuyor. Diyorlar ki, akrabalık böyle olmaz.” Daha önce Milli Meclis Başkanı Çubarov da QHA’ya “Rusya’nın cinayetlerine dair açıklama yapmayan ama Ukrayna toprak birliği taraftarı olduğunu söyleyen bir tutum, iki yüzlü suçlamasıyla karşı karşıya kalacaktır” minvalinde bir açıklamada bulunmuştu.

Kırımoğlu, QHA’nın ortaya çıkardığı ve Dışişleri ile ilgili diğer mercilerden yalanlama gelmesini sağladığı Kırım’a giden sahte heyet meselesini de hatırlattı. Bu gibi durumlara dair yalanlamalar gelse de, anaakım gazetelerde ciddi kınamalar ve reaksiyon olmadığı için, Ukrayna ve Rusya’daki yankının farklı olduğuna değinen Kırımoğlu, diasporanın anaakım medyada ses getirecek çıkışlar ve eylemler yapması gerektiğini söyledi.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Türkçü Düşünce | ©2005

Bu sayfalarda yapılan paylaşımlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Hiç bir şekilde haber niteliği taşımamakta olup tamamen bilgi amaçlıdır.
TELİF VE KULLANIM HAKKI 1. HAK SAHİBİ OLAN YÜCE TÜRK MİLLETİNE AİTTİR.