ADANA
Diğer Şehirleri Gör
DUYURULAR

Anasayfa > Türk Dünyası > HAKASYA GÖK DİREKLERİ.. 

HAKASYA GÖK DİREKLERİ.. 
Son Güncellenme : 07 Nis 2017 8:48


Arkaik insanların yaptığı her ritüel kutsaldır ve kesinlikle Tanrısal ve Göksel bir bağlamı vardır. Dik duruş sayesinde insanlar merkezi, “yukarı-aşağı” eksenden çıkan, dört yatay yön doğrultusunda düzenler. Bir başka deyişle mekan insan bedeninin etrafında, öne, arkaya, sağa, sola, yukarı ve aşağı doğru uzanıyormuşçasına simgelenir. Bunlar merkez simgeciliği ile de alakalıdır. Eski insanlar “Gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde de o olmalı” mantığı ile hareket ederdi. Şehirlerini tapınaklarını takımyıldızların konumlarına ve izdüşümlerine göre yaparlardı. Türk kozmoloji düşüncesine göre, Gökyüzünün merkezi “kutup yıldızı” idi. Buna göre yeryüzünde de bir “merkez” olmalıydı. Yeryüzündeki “merkez”, gökyüzündeki “merkez” ile iletişimi sağlayan kutsal yerler olarak kabul edilirdi.
Kutlu Gök Direkleri işte bu iki merkezi birbirine bağlamak için dikilirdi. Bu merkez Dünyanın Ortası idi. Merkezin dört tarafına “Dünyanın Dört Yönünü” ifade eden dört direk dikilirdi. Merkez ve Dört Yön Sembolizmi.
Bu “Merkezlerin” etrafında gerçekleştirilen çeşitli ritüeller ile insan Tanrıyla bütünleşirdi. Kurban törenleri, Merkez etrafında gök katları sayısınca 7 ya da 9 kez dönme, ya da renkli bez bağlama ritüeli buralarda yapılırdı. Jung bu Sembolizm ile ilgili, “Dört Dörtlük İnsan” ya da “Dört Başı Mamur İnsan” terimini kullanır. Bu Kozmos ile bütünleşmiş ya da Tanrıya ulaşmış Ermiş İnsan demektir. Bu arada Nasrettin Hocanın bir fıkrası geldi aklıma. Dünyanın merkezi neresidir hocam diye soran birine. “Dünyanın merkezi benim durduğum yerdir” cevabını verir..Aslında dünyanın merkezi “İnsandır”..smile ifade simgesi..

Kaynak: Nuray Bilgili..

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Türkçü Düşünce | ©2005

Bu sayfalarda yapılan paylaşımlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Hiç bir şekilde haber niteliği taşımamakta olup tamamen bilgi amaçlıdır.
TELİF VE KULLANIM HAKKI 1. HAK SAHİBİ OLAN YÜCE TÜRK MİLLETİNE AİTTİR.